ENGLISH
Mapa O nas Aplikacja Kontakt Artykuły
Źródło danych GIOŚ

Wystartował Mój Prąd 4.0. Oto zasady, kwoty i terminy. Jak otrzymać pieniądze na fotowoltaikę, magazyn energii i nie tylko?

Mój Prąd 4.0 wystartował 15 kwietnia 2022 r. Czwarta odsłona popularnego programu pozwala uzyskać nawet 20,5 tys. zł na zakup fotowoltaiki. Nowością jest jednak możliwość uzyskania dofinansowania także na inne urządzenia, m.in. ładowarki do samochodów elektrycznych, systemy zarządzania energią i magazyny prądu oraz ciepła. Wyjaśniamy zasady programu.
2022-04-15 12:48:00

Zielony Ład: Przepisy dotyczące emisji przemysłowych są modernizowane

Komisja przedstawia wnioski dotyczące aktualizacji i modernizacji dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych (IED), będącej głównym aktem prawnym pomagającym zapobiegać zanieczyszczeniom i kontrolować je. Zaktualizowane przepisy pomogą ukierunkować inwestycje przemysłowe, które są konieczne, aby Europa mogła dokonać do 2050 r. transformacji w kierunku konkurencyjnej, neutralnej dla klimatu gospodarki o zerowej emisji netto. Ich celem jest pobudzanie innowacji, nagradzanie liderów i przyczynienie się do wyrównania warunków działania na rynku UE. Zmiana dyrektywy pomoże zapewnić długoterminową pewność inwestycji, przy czym wejście w życie pierwszych nowych obowiązków dla przemysłu spodziewane jest w drugiej połowie dekady.
2022-04-08 08:43:00

Magazyn energii – czy warto go kupić, mając fotowoltaikę? Jak działa i ile kosztuje magazyn prądu, magazyn ciepła, magazyn chłodu?

Magazyn energii działa podobnie jak akumulator, pozwalając przechować na później prąd wytwarzany przez fotowoltaikę. Urządzenia takie nie są tanie, jednak w ramach programu „Mój Prąd 4.0” można uzyskać dofinansowanie ich zakupu. Wyjaśniamy, kiedy opłaca się kupić magazyn energii elektrycznej, magazyn ciepła lub magazyn chłodu.
2022-04-06 13:43:00

Smog to problem nas wszystkich? Sąd tak nie uważa. RPO: obywatele mają prawo zaskarżyć wojewódzki program ochrony powietrza

Ze smogiem pomagają walczyć m.in. wojewódzkie programy ochrony powietrza. Czasami mieszkańcy i aktywiści uważają jednak, że uchwalone przepisy są niewystarczające i żądają ich uchylenia. Tymczasem sądy uznają, że nie mogą uznać wpływających do nich skarg obywateli. Z tym stanowiskiem nie zgadza się Rzecznik Praw Obywatelskich.
2022-04-01 15:21:00

Depresja u nastolatków z powodu smogu i spalin? Naukowcy wskazują na zgubny wpływ ozonu w zanieczyszczonym powietrzu na zdrowie psychiczne

Uczucie smutku i przygnębienia, wycofanie się z życia towarzyskiego czy kłopoty z koncentracją to tylko niektóre objawy depresji, które mogą pojawić się u nastolatków pod wpływem dużego narażenia na zanieczyszczenie środowiska. Według najnowszych badań naukowych nawet dopuszczalne poziomy ozonu w zanieczyszczonym spalinami powietrzu mogą powodować rozwój depresji u nastolatków, których organizmy są szczególnie wrażliwe, ponieważ znajdują się w fazie intensywnego rozwoju.
2022-03-25 13:26:00


0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Partnerzy