ENGLISH
Mapa O nas Aplikacja Kontakt Artykuły
Źródło danych GIOŚ

Morskie kosze na śmieci filtrują wodę i wyławiają odpady. Na pomysł wpadli australijscy surferzy. W Polsce jest już pięć takich koszy

Fundacja Mare od 2016 roku zajmuje się ochroną ekosystemów morskich, z naciskiem na ochronę Bałtyku. Działają w trzech różnych obszarach, a jednym z nich jest instalowanie specjalnych koszy, pierwotnie zaprojektowanych w Australii, które filtrują wodę i zatrzymują śmieci. I to działa. Koszy jest już pięć, a Olga Sarna, prezeska fundacji liczy, że będzie ich jeszcze więcej. Wszystko po to, aby ocalić Bałtyk.
2021-11-29 11:40:00

Smog – co to jest i jak nam szkodzi? Przyczyny zanieczyszczenia powietrza, skutki dla zdrowia i metody ochrony. Smog kwaśny i fotochemiczny

Smog to rosnący problem, który przyczynia się do zwiększonej zapadalności na schorzenia i infekcje oddechowe, w tym COVID-19, a także wysokiej śmiertelności z innych powodów. Lekarze ostrzegają, że zanieczyszczenie powietrza stanowi ważny czynnik rozwoju chorób serca, cukrzycy, demencji, nowotworów i poronień. Lista problemów, którym sprzyja, jest coraz dłuższa. Najważniejszą kwestią jest więc to, jak chronić przed smogiem swoje zdrowie.
2021-11-19 16:08:00


Liga Antysmogowa Metropolii Krakowskiej. Mieszkańcy ruszyli z wymianą kotłów, ale w części gmin trzeba wymienić jeszcze… 90 proc. kopciuchów

Jakość powietrza w gminach wokół Krakowa jest znacznie lepsza niż w poprzednim sezonie grzewczym, ale wciąż niewystarczająco dobra, byśmy mogli oddychać bez strachu o zdrowie własne i swoich bliskich – wynika z porównania tegorocznych i zeszłorocznych map zanieczyszczeń opartych na wskazaniach czujników Airly. Poprawa jest zasługą wymiany kopciuchów, która w Metropolii Krakowskiej przyspieszyła. Ale trzeba ją przyspieszyć jeszcze bardziej! Na wymianę kopciuchów zostało 13 i pół miesiąca.
2021-11-18 07:00:00

Jak wietrzyć mieszkanie, gdy za oknem smog? Sposoby na lepszą jakość powietrza w domu

Pomieszczenia, w których przebywamy, powinny być regularnie wietrzone. Dopływ świeżego powietrza jest bowiem bardzo ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto jednak zwrócić uwagę, że mowa jest o świeżym powietrzu, a nie pełnym szkodliwych pyłów. Kiedy dotrze do nas informacja o zwiększonym stężeniu zanieczyszczeń w atmosferze (utrzymującym się smogu), okna naszych mieszkań lepiej pozostawić zamknięte.
2021-11-17 16:41:00

ADAPTACJA I MITYGACJA W ŚWIETLE ADAPTATION GAP REPORT

Podczas konferencji klimatycznej państw COP26, ukazał się 6. raport UNEP z cyklu Adaptation Gap Report dotyczący zdolności adaptacyjnej krajów w obliczu zmian klimatu i aktualnych różnic w tym zakresie między krajami rozwiniętymi i rozwijającymi się. Raport, zatytułowany "The Gathering Storm", ostrzega, że świat nie jest gotowy na nadciągającą klimatyczną nawałnicę.
2021-11-17 09:19:00

Dom zeroemisyjny – ile trzeba zainwestować i czy to się opłaca?

Dom zeroemisyjny to marzenie wielu osób, które planują budowę, ale również tych, którzy myślą o tym jak obniżyć swoje rachunki za prąd. Najnowsze technologie, ale też rozmaite dotacje przybliżają nas do tego marzenia. Coraz popularniejsza fotowoltaika jest jednym z najważniejszych kroków do tego, aby znacznie, a nawet do zera obniżyć rachunki za prąd, ale też zadbać o środowisko i zdrowie swoich najbliższych. Sprawdzamy, jak szybko taka inwestycja się zwraca i czy warto się na nią zdecydować.
2021-11-12 11:00:00

Najładniejsze i najłatwiejsze w uprawie krzewy kwitnące. Zobacz TOP 15 krzewów, które warto posadzić w ogrodzie

Kwitnące krzewy są przepiękną ozdobą ogrodu. Nawet niezbyt wysokie, prezentują się bardziej okazale niż rośliny większość bylin czy kwiatów jednorocznych. Wiele z nich podczas kwitnienia jest dosłownie obsypana kwiatami, tak, że nie widać samych gałęzi. Dlatego polecamy kwitnące krzewy do ogrodu, które są mało wymagające i łatwe w uprawie. Podpowiadamy, jakie krzewy wybrać i jakie są ich podstawowe wymagania.
2021-11-09 13:50:00


Środowisko złe, ale samorząd województwa lubelskiego widzi poprawę

– Będziemy rekomendowali priorytetową realizację projektów określonych w wojewódzkim programie ochrony środowiska – zapowiada Remigiusz Małecki, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Chodzi o „Raport z wykonania Programu ochrony środowiska województwa lubelskiego za lata 2019 – 2020”, który w październiku przyjął zarząd województwa lubelskiego. Wynika z niego, że największy problem w regionie dotyczy zanieczyszczenia powietrza. Zły jest też stan wód powierzchniowych.
2021-11-08 07:00:00

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Partnerzy