ENGLISH
Mapa O nas Aplikacja Kontakt Artykuły
Źródło danych GIOŚ


Czym można zastąpić węgiel? Najlepsze drewno do ogrzewania. Czy drewno zamiast węgla wyjdzie taniej? Kluczowa jest kaloryczność!

Węgiel jest drogi, a z jego dostępnością w składach są kłopoty. A gdyby węgiel zastąpić drewnem? Jakie drewno da najwięcej ciepła, czyli ma najwyższą kaloryczność? To ona w dużym stopniu zdecyduje, czy zakup drewna będzie tańszy od węgla, aby ogrzewać dom. Sprawdzamy, ile trzeba spalić drewna, by uzyskać taką kaloryczność, jak w przypadku węgla oraz jaka jest cena drewna opałowego, które drożeje. Podpowiadamy też, ile ton drewna kupimy za kwotę, którą zazwyczaj wydajemy na sezon grzewczy
2022-09-08 14:46:00

Smog zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób! Te schorzenia mogą być skutkiem narażenia na zanieczyszczenia powietrza. Wśród nich astma i POChP

Smog to zjawisko atmosferyczne, polegające na występowaniu w powietrzu pyłu, dymu oraz pary wodnej. Szacuje się, że z powodu nadmiernego zanieczyszczenia powietrza rocznie umiera ok. 46 tys. Polaków. Niestety, w wielu polskich miastach stężenie pyłów zawieszonych znacznie przekracza normę. Sprawdź, jakie choroby mogą być skutkiem częstego narażenia na smog.
2022-09-08 07:38:00

Pompa ciepła – dofinansowanie. Chcesz otrzymać dotację z „Czystego Powietrza” lub „Mojego Ciepła”? Sprawdź, jak to zrobić

Jeśli chodzi o zakup pompy ciepła, dofinansowanie można dziś uzyskać z trzech państwowych programów. „Moje Ciepło” pozwala otrzymać do 21 tys. zł, zaś „Czyste Powietrze” – aż do 69 tys. zł. Do najuboższych skierowany jest z kolei program „Stop Smog”, który pozwala pokryć do 100 proc. kosztów termomodernizacji. Sprawdź, jakie są warunki uczestnictwa i co trzeba zrobić, by dostać dopłatę na pompę ciepła.
2022-08-03 16:42:00



Planujesz fotowoltaikę? Operatorzy sieci mogą odmówić ci przyłączenia instalacji. Robią to coraz częściej

Fotowoltaika jest w Polsce bardzo popularna – liczba prosumentów przekroczyła już milion. Osoby, które chciałyby zainwestować dziś w panele fotowoltaiczne, muszą się jednak liczyć z ryzykiem odmowy przyłączenia instalacji do sieci. To w naszym kraju coraz częstszy problem – jak podaje fundacja ClientEarth, w latach 2015-2021 z odmową spotkało się aż 6000 projektów, a w ostatnim czasie liczba odmów gwałtownie rośnie.
2022-07-22 14:26:00

Latem fotowoltaika może pracować gorzej. Jak temu zaradzić? Sprawdź, czemu upały szkodzą panelom fotowoltaicznym

Fotowoltaika w teorii powinna produkować najwięcej energii latem, gdy na panele najintensywniej padają promienie słoneczne. Tymczasem w szczególnie upalne dni wydajność instalacji PV spada. Dzieje się tak z kilku różnych przyczyn. Podpowiadamy, jak można pomóc panelom fotowoltaicznym w wytwarzaniu prądu, gdy za oknem panuje skwar.
2022-07-22 13:06:00

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Masz nieruchomość i nie złożyłeś deklaracji do 30 czerwca? Rząd daje ci jeszcze jedną szansę

Do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) każdy właściciel mieszkania lub domu musiał zgłosić posiadane źródła ciepła. Termin na zgłoszenie upłynął 30 czerwca 2022 r. Na spóźnialskich czekają kary finansowe, jednak Ministerstwo Rozwoju i Technologii obiecuje „taryfę ulgową” dla tych, którzy złożą deklarację do CEEB do końca wakacji. Sprawdź, jak wypełnić wniosek dotyczący ogrzewania.
2022-07-22 11:30:00

Sprzedaj prąd z fotowoltaiki, a tyle zarobisz. Wreszcie podano cenę sprzedaży energii z instalacji PV. Ile zyskasz na panelach?

Prąd z fotowoltaiki nie tylko zasila domowe urządzenia. Jego nadwyżkę prosument może sprzedać do sieci. Dotyczy to każdego, kto rozlicza się w systemie net-billingu, czyli osób, które podłączyły i zgłosiły swoje panele fotowoltaiczne po 31 marca 2022 r. (albo złożyły deklarację o dobrowolnym przejściu na nowy system rozliczeń). Sprawdź, po jakiej cenie można sprzedawać energię.
2022-07-22 10:33:00

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Partnerzy