ENGLISH
Mapa O nas Aplikacja Kontakt Artykuły
Źródło danych GIOŚ

Miasta, które zabijają. Jak to możliwe, że wciąż są tam ludzie? Najbardziej toksyczne miejsca świata

Miasta, które zabijają - fraza ta, choć brzmi niczym rodem z science-fiction, dotyczy najbardziej zanieczyszczonych miejsc na Ziemi. We wszystkich przypadkach odpowiedzialność za skażenie środowiska ponosi jeden i ten sam winowajca: człowiek. Oto najbardziej toksyczne miasta świata, z których większość znalazła się w raporcie Instytutu Blacksmith (2007 rok), dotyczącym najbardziej skażonych miejsc na ziemi. Zobacz je w galerii.
2021-10-22 11:28:00

UN DAY 2021: DOSTĘP DO CZYSTEGO, ZDROWEGO ŚRODOWISKA BĘDĄCEGO W STANIE WŁAŚCIWEJ RÓWNOWAGI PRAWEM CZŁOWIEKA

Dzień Narodów Zjednoczonych (UN Day), obchodzony co roku 24 pażdziernika, daje nam sposobność potwierdzenia celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych, które przyświecały pokoleniom przez ostatnie 76 lat. Jest także okazją do zwrócenia uwagi na globalne wyzwania stojące przed ludzkością. W tym roku, w Dniu ONZ poświęcamy ją prawu człowieka do czystego, zdrowego środowiska będącego we właściwym stanie równowagi, a szczególnie, przyjętej kilkanaście dni temu rezolucji 48/13 Rady Praw Człowieka ONZ (UN Human Rights Council).
2021-10-22 09:57:00

NOWY, EKOLOGICZNY MURAL W CENTRUM WARSZAWY NA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZ ELEKTROŚMIECI

Elektrośmieci to niezmiennie duży problem nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Według ONZ w 2021 r. każda osoba na świecie generuje średnio 7,6 kg odpadów elektrycznych i elektronicznych, co oznacza, że wytworzymy ich aż 57 mln ton. Niestety zaledwie 17 procent elektrośmieci zawierających mieszankę szkodliwych substancji, ale i cennych materiałów, zostanie właściwie zebrane, przetworzone i poddane recyklingowi. 13 października, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Aby zwrócić uwagę na potrzebę prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym stworzony został mural, który zdobi jedną ze ścian przy ulicy Waryńskiego 3 w Warszawie.
2021-10-13 10:07:00

Smog króluje, a Polacy wciąż ogrzewają domy „kopciuchami”. Na rynku brakuje kotłów i pomp ciepła

Smog w Polsce ma zostać pokonany m.in. dzięki dopłatom do wymiany pieca. Tymczasem dane z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków pokazują, że tysiące Polaków wciąż mają w domach „kopciuchy”. Ich wymiana nie jest łatwa, bo przez pandemię pojawiły się problemy z zakupem ekologicznych urządzeń grzewczych. Tymczasem już wkrótce za posiadanie przestarzałego kotła na węgiel będą grozić kary.
2021-10-12 16:15:00

„ZMIENIAJMY ŚWIAT NA LEPSZE I DBAJMY O NATURĘ, ŁĄCZĄC POTENCJAŁY” – CENTRUM UNEP/GRID-WARSZAWA AKTYWIZUJE DO WSPÓLNEGO DZIAŁANIA ŚRODOWISKO KULTURY I BIZNESU.

16 września 2021 roku w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbyło się wydarzenie KULTURA NATURA PRZYSZŁOŚĆ, które rozpoczęło dyskusję nad rolą, jaką kultura, podobnie jak biznes mogą odgrywać dla natury. Wydarzenie powiązane jest z obchodami 30 lat działalności Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Symbolicznym momentem wieczoru było złożenie zobowiązań klimatycznych przez przedstawicieli biznesu w Kapsule dla Klimatu. Ich realizacja ma nastąpić do 2030 roku. Klucz do Kapsuły przekazany został młodemu pokoleniu, które w 2030 roku wejdzie w dorosłość i zweryfikuje złożone obietnice. Wydarzenie odbyło się z udziałem przedstawiciela Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, przedstawicieli administracji, biznesu, partnerów.
2021-09-17 10:14:00

Więcej elektrycznych pojazdów to mniej smogu

Nowoczesne aglomeracje miejskie pozwalają w szczególnie dużym stopniu wykorzystać potencjał elektromobilności. Nieprzypadkowo koncepcje inteligentnych miast (smart cities) opierają się między innymi o dostosowanie infrastruktury do transportu elektrycznego. Jedną z największych korzyści aut elektrycznych jest ich zeroemisyjność, która może znacząco przyczynić się do redukcji smogu i poprawy jakości życia mieszkańców – podkreśla Agata Śmieja, prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz pomysłodawczyni Szczytu Klimatycznego Togetair.
2021-09-13 18:43:00

„Elektryki” nadzieją na zdrowsze miasta

Problem hałasu w przestrzeni miejskiej jest w ostatnich latach coraz bardziej zauważany. Przyczynia się do niego w dużej mierze transport, w którym dominują pojazdy spalinowe. W największych polskich aglomeracjach zarówno mieszkanie przy ulicy, jak i poruszanie się po niej nie należy do przyjemności, a stałe obciążenie hałasem ma niekorzystny wpływ na zdrowie mieszkańców. Pojazdy elektryczne to nadzieja nie tylko na poprawę jakości powietrza w miastach, ale także obniżenie emisji hałasu.
2021-09-13 15:11:00

DRZEWA MIEJSKIE A JAKOŚĆ POWIETRZA

Obecnie na świecie więcej ludzi mieszka w miastach niż poza miastami. Do roku 2050 roku udział osób mieszkających w miastach ma wzrosnąć do 63%. Urbanizacja jest zatem zjawiskiem, które w skali globalnej postępuje, stwarzając tym samym zarówno szanse jak i zagrożenia dla poprawy jakości życia ludzi. Jednym z najważniejszych wyzwań środowiskowych na obszarach miejskich jest jakość powietrza.
2021-09-03 10:28:00

GWAŁTOWNE ZJAWISKA POGODOWE PRZYPOMINAJĄ NAM O RYZYKACH KLIMATYCZNYCH

Kanadę czy Syberię kojarzymy częściej z mrozem niż wielodniowymi upałami i pożarami lasów. Trąby powietrzne to coś, co do niedawna bardziej pasowało do amerykańskich filmów katastroficznych, a nie do czegoś, co dzieje się w Czechach. Powodzie, takie jak w Niemczech czy Chinach, to kolejne elementy układanki, mającej wiele wspólnego z kryzysem klimatycznym.
2021-08-09 10:36:00

Termomodernizacja – najpierw wymiana pieca czy ocieplenie domu? Jaką kolejność prac wybrać?

Nie każdy wie, że na efekt termomodernizacji ma wpływ to, w jakiej kolejności wykonamy prace. Warto zwrócić na to uwagę zwłaszcza przy staraniu się o dofinansowanie.
Termomodernizacja domu to duże przedsięwzięcie, na które chętnie uzyskujemy dofinansowanie w ramach programów takich jak „Czyste Powietrze”. Nie każdy jednak wie, że sama wymiana pieca to za mało, by zwiększyć komfort i obniżyć rachunki. Co więcej, bardzo istotne jest też przeprowadzenie prac we właściwej kolejności.
2021-07-22 12:45:00

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Partnerzy