ENGLISH
O nas Aplikacja mobilna Artykuły Partnerzy Kontakt
Źródło danych GIOŚ

O nas

Jednym z głównych celów Fundacji Krajowy Indeks Powietrza jest stworzenie rzetelnego systemu do informowania społeczeństwa o jakości powietrza. Charakter naszych działań ma wymiar ogólnospołeczny.

Promujemy ideę wspólnej odpowiedzialności za świat, który nas otacza, za naturę, za powietrze którym oddychamy. Chcemy włączyć w nasze projekty jak najwięcej osób, którym jakość naszego życia i dostęp do rzetelnej informacji na temat zagrożeń nie jest obojętna. Nasze działania służą promowaniu miejsc, w których oddycha się zdrowym powietrzem.

Opracowany przez nas system do pomiaru jakości powietrza pełni oprócz funkcji informacyjnej funkcję ostrzegawczą o ogromnym znaczeniu dla ogółu społeczeństwa. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wpływa niekorzystnie na system odpornościowy człowieka. W okresach wzmożonej zachorowalności na grypę, a zwłaszcza teraz w czasie wszechobecnego wirusa Covid-19 informacje te są kluczowe. Ludzie świadomi zagrożenia mogą ograniczyć przemieszczanie się po mieście gdy nie będzie to konieczne.


Aplikacja mobilna

Pobierz naszą aplikację Krajowy Indeks Powietrza na urządzenia mobilne.


Nasze projektyTeledetekcja

Dzięki teledetekcji chmur gazowych identyfikujemy wszelkie związki wydobywające się z kominów, wykrywamy wszelkie nieszczelności i wyziewy w zakładach przemysłowych, spalarniach, kotłowniach, ciepłowniach itp. Analizy jakościowej i ilościowej dokonujemy z odległości dochodzącej do 10km. Dodatkowo analizujemy powietrze podczas imprez masowych. W razie zagrożenia nasz operator błyskawicznie zidentyfikuje trujące związki, np. gazy bojowe oraz rejon skażenia i niezwłocznie przekaże informacje służbom ratunkowym. Korzystamy z bibliotek spektralnych LZO, TIC i CWA.

Należy pamiętać, że użycie urządzeń do teledetekcji w żaden sposób nie narusza przestrzeni prywatnej i nie stwarza zagrożenia dla innych osób, mienia lub użytkowników przestrzeni powietrznej.


Wykrycie amoniaku za pomocą SIGIS 2 z odległości 1,5 km

Ten film pokazuje jak za pomocą SIGIS 2 wykrywa się i identyfikuję amoniak, który rozprzestrzenia się nad dachem w odległości około 1,5 km od urządzenia. Zwróćmy uwagę na pomarańczowy kwadrat bezpośrednio nad dachem, który został zdefiniowany przez urządzenie jako pole analizy (FOR). Obszar w FOR jest szybko skanowany, a informacje spektralne są rejestrowane w każdym punkcie przez spektrometr FTIR i natychmiast analizowane pod kątem podejrzanej zawartości chemicznej.


Ekosłupek

Na mapę Krajowego Indeksu Powietrza nanoszone są wyniki przekazywane z EKOSŁUPKÓW, które służą do pomiaru pyłów i związków oraz sygnalizowania stanu jakości powietrza za pomocą koloru światła.

EKOSŁUPEK został wyposażony w oświetlenie ledowe, które na podstawie wyników bieżących pomiarów stężenia pyłów zawieszonych, jak również innych zanieczyszczeń, przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza.

Sensory pomiarowe

  • pyłów zawieszonych PM1, PM2.5, PM10
  • formaldehydu (CH2O)
  • dwutlenku węgla (CO2)
  • dwutlenku azotu (NO2)
  • dwutlenku siarki (SO2)
  • ozonu (O3)
  • hałasu
  • wilgotności gleby
  • ciśnienia atmosferycznego, temperatury i wilgotności powietrza


Spektrometr do pomiarów gazów cieplarnianych

Nasze spektrometry wyposażone są w analizatory FTIR Remote Sensing przeznaczone do pomiarów atmosfery. Określają ilościowo gazy w atmosferze, takie jak dwutlenek węgla i metan, analizując promieniowanie słoneczne za pomocą systemu CAMTracker. Jest to innowacyjny system sprzężenia zwrotnego oparty na kamerze, śledzący słońce jako źródło światła.

Nasze spektrometry idealnie nadają się do długoterminowych cykli pomiarowych w odległych obszarach o małej infrastrukturze, są urządzeniami przenośnymi i łatwymi w konfiguracji, dokonują precyzyjnej analizy gazów cieplarnianych i są niewrażliwe na zakłócenia, np. z powodu chmur.

Tematy

Artykuły

Volvo

Volvo w swoich samochodach wprowadziło nowatorski system oczyszczania powietrza w kabinie, który pozwala zatrzymać 95% szkodliwych zanieczyszczeń PM 2.5...
czytaj więcej chevron_right

Gryzący dym

Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest spalanie w domowych piecach mułu, miału, śmieci ,tworzyw sztucznych. Gryzący dym to problem zarówno w miastach jak i na wsiach. Nazywamy to „niską emisją”, co oznacza ...
czytaj więcej chevron_right


Partnerzy